OMH u Čakovcu 15. lipnja organizirao je predstavljanje zbirke pjesama Davorke Križaj-Kapljić, Međimurke koja živi u Kanadi, Pred hižnim pocekom. Osim na kajkavštini autorica piše i na hrvatskom standardnom jeziku, teme njezinih pjesama obuhvaćaju sjećanja na zavičaj i domovinu, a stihovi su impresionistički. Stvaralaštvo autorice predstavio je Stjepan Hranjec, koji je uz Jurja Kolarića i recenzent zbirke. Urednici su Ivan Pranjić i Tomo Blažeka. Pjesme iz zbirke krasnoslovili su Đuka Čalić i Marijan Belčić, a vokalna skupina žena KUD-a Općine Donji Kraljevec pjevala je stare međimurske pjesme. (I. H.)
Ivan Pranjić, Davorka Križaj-Kapljić i Stjepan Hranjec
U organizaciji OMH u Čitluku i Središta Hrvatskoga svjetskog kongresa za istraživanje posljedica totalitarizma 7. srpnja u Majčinom selu održana je pjesnička večer u sklopu 18. susreta Hrvatske izvandomovinske lirike. Susreti svake godine na jednome mjestu okupe hrvatske pjesnike iz cijeloga svijeta. Riječi dobrodošlice okupljenima je uputio Andrija Stojić, predsjednik OMH u Čitluku. Iskazujući zadovoljstvo što su se u prekrasnom ozračju Majčina sela okupili vrsni hrvatski pjesnici iz cijeloga svijeta, kazao je nekoliko riječi o pokojnom fra Slavku Barbariću, djelovanju Ogranka i poželio okupljenim pjesnicima da iz Hercegovine ponesu lijepe uspomene. O ideji nastanka i djelovanju Majčina sela govorila je Paula Tomić. Nadahnuti prelijepom Hercegovinom, Međugorjem i Majčinim selom pjesnici iz Hercegovine i iz ostalih krajeva svijeta stihovima su se predstavili publici, a zapažen nastup imale su i učenice Osnovne glazbene škole Brotnjo. (Andrija Stojić)
U Đakovu je 27. lipnja predstavljena nova, druga knjiga Dubravka Fergera pod naslovom Svjedok jedan ko nijedan. Uz predsjednika Ogranka Vlade Filića u programu su osim autora sudjelovali Vesna Kaselj i književnik Adam Rajzl. Dubravko Ferger i u novoj knjizi, nakon knjige Mali zeleni bicikl nastavlja i dalje putovati svojim malim zelenim biciklom. Put koji je započeo još kao dječak prostorima nepoznatim, novim i čudesnim, kada je hrabro krenuo djedu i baki u Bapsku – ne prekida se. Opisao je brojne susrete s ljudima, od kojih je posebice izražajno opisao svoj susret s književnikom Josipom Paladom, koji je za nj imao veliko značenje. Pisac mu je darovao knjigu Miris majke, u kojoj je opisao svoja sjećanja na selo Vučevce pa je to Dubravka ponukalo da i sam opiše svoj životni put od djetinjstva do starosti. Pri pisanju veliku potporu davao mu je i još daje Josip Palada, jer je i za drugu njegovu knjigu napisao vrlo nadahnuti pogovor (Adam Rajzl)
Vrijedni istraživač prošlosti grada Đurđevca Vladimir Miholek i aktivni član Ogranka Matice hrvatske u Đurđevcu pripremio je i održao povijesno predavanje o narodnoj predaji, Legendi o Picokima. Predavanje je đurđevački ogranak MH organizirao u suradnji s Gradskom knjižnicom 7. lipnja. Ovo predavanje prigodno je održano u lipnju uoči 50. obljetnice prvoga scenskog prikaza Legende o Picokima i održavanja trodnevne manifestacije Picokijade. Vladimir Miholek najprije je obrazložio uporabu termina legenda i narodna predaja te dao prikaz najstarijih sačuvanih i danas poznatih zapisa različitih varijanti teksta Legende o Picokima. Govorio je okolnostima u kojima je održano prvo uprizorenje Legende o Picokima i upozorio na razlikovanje samog scenskog prikaza od trodnevne manifestacije koja je nekoliko puta mijenjala svoj naziv. (Nikola Cik)
U završnoj svečanosti za učenike koji su ove godine završili školovanje u Osnovnoj školi Marija Bistrica 28. lipnja sudjelovao je i OMH u Mariji Bistrici, nastavivši običaj darivanja učenika koji su svih osam razreda završili s odličnim uspjehom. Posebno je nagrađena učenica generacije Nika Kovačić, koja je svih osam razreda najviše pridonosila podizanju ugleda škole. Nika je nagradu zaslužila jer je, uz odličan uspjeh u školi,osvajala brojne nagrade iz hrvatskog jezika i geografije te na području glazbene kulture. Predsjednik Ogranka Vedran Klaužer Niki je uručio knjigu Osnove teorije glazbe (s potpisom autora Tihomira Petrović) te set ulaznica za više muzeja u Zagrebu. (I. H.)
U izložbenom salonu u Dvorcu Pejačević 14. lipnja u sklopu proslave Dana grada Našica predstavljena je knjiga Ivana Drage Trošelja U zagrljaju planina i ljudi. Knjigu je postumno izdao Zavičajni muzej Našice, a sadržava zapise s planinarskih pohoda Ivana Drage Trošelja, dugogodišnjega predsjednika našičkoga planinarskog društva Krndija i potpredsjednika Hrvatskoga planinarskog saveza. Usto sadržava i brojne fotografije te isječke iz novina. Uvodno je pozdravnu riječ uputila ravnateljica Zavičajnog muzeja i predsjednica OMH u Našicama Silvija Lučevnjak pročitavši nekoliko odlomaka iz knjige. Osim nje o knjizi su govorili i urednik knjige Antun Lovrić, planinar iz Požege, prijatelj Drage Trošelja Đorđe Balić i predsjednik Planinarskog društva Krndija Našice Hrvoje Tržić. (I. H.)
U nakladi požeškog ogranka MH, općine Kaptol i Hrvatske knjižnice i čitaonice Pleternica izišla je knjiga Mate Nosića Križni put. Knjiga je prvo predstavljena u Pleternici 27. lipnja, zatim u Kaptolu 2. srpnja te u Požegi 4. srpnja. Autor je knjigu posvetio prvom požeškom biskupu Antunu Škvorčeviću, nazočnu na predstavljanju knjige u Požegi.
Sudionici Gost(i)one kod Vraza
Predstavljač knjige Pavao Bucić kazao je kako je prvu ocjenu knjige dao biskup Škvorčević u svojoj uskrsnoj čestitki Nosiću u kojoj je među ostalim napisao: „Vaš mi osebujni izričaj u svojoj asocijativnoj poetičnosti pomaže približiti se nekim izazovnim dubinama postojanja, nadspoznajnim, neuhvatljivim a stvarnim dimenzijama života, u kojima se zrcali smisao i same patnje i umiranja. Zahvaljujem Vam za susret s Onostranim po Vašem Križnom putu!“ Uz njega knjigu je predstavio i Tomislav Radonić. Bucić je dodao da knjiga sadržava eseje, putopise, skazanja i poeziju, a tema je ljubav prema križu u Križnom putu, ljubav prema Gospi Voćinskoj i njezinim hodočasnicima iz požeškog i posavskog kraja te ljubav prema kršćanskim vrijednostima u životu bl. Ivana Merza. Zahvalivši autoru na iskazanoj pažnji i poštovanju, biskup je rekao da nije suvišno što je brojnim dosad napisanim hrvatskim križnim putovima pridodan i Križni put Mate Nosića, zato što u križnom putu i u patnji postoji dubina koja se ne može iscrpsti, i ljepota koja se ne može dohvatiti. (Ljiljana Marić)
Članovi OMH u Samoboru programskom aktivnošću pod naslovom Gost(i)ona kod Vraza već četvrtu godinu zaredom ispred samoborskoga muzeja (u organizaciji POU Samobor) u sklopu Festivala ljubavne poezije Vrazova Ljubica u sjećanje na Stanka Vraza i njegovu ljubav prema kćeri bogatoga samoborskog trgovca Julijani Cantilly – Ljubici. Posjetitelji su se 15. lipnja, slušajući mnoštvo krasnih ljubavnih stihova i gledajući „oživljenoga“ Vraza (Miroslav Tičar) i Ljubicu (Đurđica Runtas) s lakoćom mogli uživjeti u prošlost. Program je vodio Zoran Perović, a nazočne je uvodno pozdravila ravnateljica POU Samobor Jelena Vojvoda. Ovogodišnje iznenađenje bila je najmlađa sudionica programa, dvanaestogodišnja Ema Trkeš, koja je, nastupajući prvi put, pročitala svoju pjesmu posvećenu dječaku plavih očiju. U glazbenom dijelu programa nastupio je duo MaLa (Maja Cipek i Lada Lokmer). (Lada Lokmer)
Ogranak MH u Slatini obilježio je 27. lipnja u Zavičajnom muzeju Slatina obljetnicu rada i postojanja. Bila je to prigoda za prisjećanje na povijesni događaj utemeljenja najvažnije kulturne institucije u gradu. Ogranak je osnivan u tadašnjoj Podravskoj Slatini, 27. lipnja 1971, na nogometnom igralištu, uz sudjelovanje oko pet tisuća ljudi. Ogranak je djelovao kratko, do sloma Hrvatskog proljeća. Obnoviteljska skupština održana je 3. ožujka 1991. Ogranak promiče kulturni identitet Slatine kao mjesta sa srednjoeuropskom građanskom tradicijom multikulturalnosti, a s tom svrhom pokrenuta je i Mala slatinska biblioteka, kazala je nekadašnja predsjednica Ogranka Danica Krehula. Djelovanje Matice hrvatske potaknulo je osnivanje Međunarodnoga glazbenog festivala Dani Milka Kelemena, izdavanje Plana grada, gostovanje Opere HNK-a iz Osijeka, Zagrebačke filharmonije, brojnih kazališta, održavanje koncerata, likovnih izložaba, predstavljanja knjiga i niz drugih aktivnosti. Matica je počela organizirati koncerte mladih glazbenika pa je osnovan Mali komorni sastav Ogranka. Suradnja s mađarskim Szigetvarom rezultirala je postavljanjem zajedničke dvojezične spomen-ploče pjesnicima braći Nikoli i Petru Zrinskom, a u Slatini postavljene su spomen-ploče Viktoru Žmegaču na kući u kojoj je proveo djetinjstvo i na župnom stanu evangeličke crkve u kojemu je rođen. Postavljena je ploča i Milku Kelemenu na Hrvatskom domu. (Zorica Varga)
U sklopu Dana Matice hrvatske Tuzla 2018. u Međunarodnoj galeriji portreta u Tuzli predstavljen je časopis Gradovrh, XIV. U prepunoj dvorani prisutnima se predstavio izvedbom tri zborske pjesme Horski ansambl Allegre iz Tuzle. Okupljene je pozdravila predsjednica OMH u Tuzli Marica Petrović, a nakon toga promotorice Vahida Djedović, psihoterapeutkinja iz Tuzle, i novinarka Slobodne Evrope Maja Nikolić predstavile su časopis. (I. H.)
U dvorani Općine Maruševec početkom srpnja u organizaciji OMH u Varaždinu i Udruge prijatelja dvorca Maruševec obilježena je 119. obljetnica rođenja Gustava Krkleca. Svečanost su ispred spomen-ploče na kući u kojoj je živio Krklec pozdravnim govorima otvorili predsjednica Udruge Blanka Glavica Ječmenica i predsjednik OMH u Varaždinu Ernest Fišer. Nastupili su članovi KUD-a Klaruš Maruševec. U drugom dijelu programa u dvorani Općine Maruševec u ime domaćina pozdravnu je riječ uputio predsjednik općinskog vijeća Josip Špoljar. Učenici OŠ Gustava Krkleca Maruševec, pod vodstvom nastavnica Ljerke Brezovec i Sandre Šincek, uspomenu na Krkleca prizvali su recitacijama i scenskim nastupom.
Koncert Dječačkog zbora Mukačevo iz Ukrajine
U glazbenom dijelu nastupila je Dora Breški. Ove je godine posebni gost bio pjesnik Enes Kišević, koji je Krkleca oslikao čitanjem njegovih pjesama, pričama o njihovim susretima i druženjima, o obilascima škola s književnicima Desankom Maksimović, Brankom Ćopićem i drugima te druženjima s djecom. Svečano su podijeljene nagrade malim autorima najboljih radova s temom drvenog bicikla. Izloženi su crteži i likovni radovi učenika nižih razreda, a najuspješniji su radovi nagrađeni knjigama. (I. H.)
U organizaciji OMH u Vinkovcima i Vinkovačke glazbene scene, uz potporu Tamburaške škole Batorek iz Osijeka i Župe sv. Euzebija i Poliona u Vinkovcima 28. lipnja održan je nakon večernje mise koncert Dječačkog zbora Mukačevo iz Ukrajine. Koncertni program sadržavao je djela V. Volontira, A. Vedela, G. Zeliolija, O. Lassoja i M. Leontoviča. Umjetnički je voditelj i dirigent zbora Volodimir Volontir, zborovođa Oksana Volontir, a koncertna majstorica Hristina Volontir. (I. H.)
SLJEDEĆI BROJ IZLAZI 13. RUJNA
Klikni za povratak